Grand Prix Севлиево 2020: Пълни резултати от квалификациите
Избрана

11 Юли 2020
Снимка: БФМ

След една година прекъсване днес на мото-полигон „Горна Росица“ край Севлиево стартира Републиканският шампионат по мотокрос. Успоредно с него се състоя и вторият кръг от BMU Европейския МХ шампионат за 2020. Организатори са Българската федерация по мотоциклетизъм и Община Севлиево. По традиция в съботния ден се състояха свободните тренировки и квалификациите в класовете МХ65, МХ85, МХ1, МХ2, МХ2Junior, MX, MX „Сеньор“ (MXS), както и изцяло новия MX50. Заради специфичната обстановка в страната до трасето бяха допускани само представители на клубовете, но определено си личеше желанието, с което пилотите излизаха на старта на родна земя след солидната пауза заради коронавируса.

130 пилоти от България, Румъния и Гърция взеха участие в квалификационните маншове. Заради големите жеги, температури на въздуха от над 35 градуса и стабилното каличество прах, организаторите от Българската федерация по мотоциклетизъм решиха да сменят предварителната програма. Така, предвидените за днес първи маншове за класовете MX и MXS ще се проведат утре.

Какво се случи днес?

Този път започваме с най-малкия клас, който вече е МХ50, където на стартовата бариера застанаха 8 пилоти. С най-добро време днес се отчете Симеон Тодоров (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha) – 1:33.460 минути, а на 3.820 секунди след него се класира Никола Мутафчиев (Панчо Рейсинг Тийм), следван от Кристиян Андреев (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha) – 3.922 секунди разлика.а

В клас МХ65 най-добра обиколка в Севлиево регистрира Дани Цанков (M6 Yamaha Racing Team Yamaha) – 2:23.966 минути. На второ място се класира Венцислав Тошев (Мотоспорт Варна, КТМ) – с +3.277 секунди разлика, следван от Мартин Лалев (МСК Севлиево, КТМ), който остана на +11.979 секунди от първия.

В клас МХ85 квалификационната сесия днес спечели Мирослав Димитров (Kippen MX Racing Team, Yamaha) – 2:13.372 минути. Втори се нареди Золтан Ордог от Румъния (+4.017 секунди), следван от Живко Иванов (Елхово Рейсинг, +7.191 сек).

В клас МХ1 класирането в съботните квалификации без изненада оглави Майкъл Иванов (Пловдив Мотор Спорт, КТМ), който завъртя най-бързата си обиколка на „Горна Росица“ за 1:52.456 минути. Втори с 4.817 секунди разлика стана гръцкият състезател Панагиотис Кузис (Suzuki), следван от състезателя на домакините Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ) – с 7.993 секунди разлика.

В клас МХ2 пред собствена публика най – бърз бе Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) – 1:52.624 минути, следван от съотборниците в Kippen MX Racing Team Николай Малинов (КТМ, +0,791 секунди) и Жулиян Георгиев (Kawasaki, +3.637 сек).

В клас МХ убедително продължава да се представя Григор Царев (JRC Motors Sport, KTM), който стана най-бърз днес с време 2:06.930. Втори, на 1,997 секунди разлика се класира Жулиян Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki), а топ 3 с 6,543 секунди оформи румънецът Йонут Кояну (Yamaha).

В клас МХS класирането в квалификацията оглави Атанас Петров (АИТ Рейсинг Тийм, КТМ) – 2:16.974 минути, следван от съотборника му Янко Зоков (Kawasaki, +1.003) и състезателя на Пловдив Мотор Спорт Васил Стоянов (Honda, +1.025).

Grand Prix Севлиево 2020 стартира утре от 10.30 часа, а веднага след това започват и маншовете във всички класове. Припомняме, че заради рестрикциите свързани с коронавируса, на трасето публика този път няма да бъде допускана, а само представители на мотоклубове. Под статията ще намерите новата програма за неделния ден.