България с отборната купа от 5-тия кръг на BMU Европейския шампионат по мотокрос в Троян
Избрана

08 Септември 2019
Снимка: Lap.bg

Благодарение на отличното каране на родните състезатели от всички класове, България спечели отборната купа за 5-ия кръг на BMU Европейския шампионат по мотокрос. Общо 197 точки от максимални 200 донесоха състезателите ни за крайния успех по нации. След нас на второ и трето място останаха Северна Македония и Румъния. 84 пилоти от 5 държави взеха участие в Гран При България на отличното трасе в Троян. Прекрасното време накара над 5000 души да изберат неделния ден, за да наблюдават на живо всички състезателни маншове. Това съобщи на официалния си сайт Българската федерация по мотоциклетизъм.

Какво се случи в отделните класове?

Клас МХ65

Трима пилоти си оспорваха купата за първото място в двата неделни манша в Троян, като до последно време не беше ясно кой ще финишира като победител. В първото пробягване колоната до финалната обиколка водеше Дани Цанков (М6 Yamaha Racing Team, Yamaha), но падна и беше изпреварен от идващите зад него Мирослав Димитров (МСК Марица рейсинг тим, КТМ) и Венцислав Тошев (МСК Севлиево, КТМ). Тошев се класира на второто място с 0.812 секунди разлика, а Цанков все пак успя да продължи състезанието и завърши манша на третата позиция. Във втория манш, зрителите отново видяха майсторското каране на родните ни таланти и победата за Дани Цанков, който удържа натиска на Мирослав Димитров и Венци Тошев и пресече първи финалната линия с 0.579 секунди аванс пред втория.

В крайна сметка на най-високата стълбичка на подиума в Троян с общо 47 точки се качи Мирослав Димитров, а подиумът допълниха Дани Цанков с 45 точки и Венцислав Тошев с 42 точки.

Клас МХ85

При 85 сс машини изключително убедително каране направи Христиан Георгиев (КТМ). Състезателят на МСК Пловдив Моторспорт повеждаше от старта и в двата манша, като в първия финишира със стабилна преднина от 23.377 секунди пред румънеца Золтан Ордог (Yamaha), а във втория със 16.491 секунди, пак пред него. В двата манша третата позиция със съответно 29.831 секунди и 40.353 секуни разлика си осигури Виктор Бориславов (Моторспорт Варна, КТМ).

Така с пълен актив от 50 точки Георгиев вдигна купата за първото място на Гран при на Троян, а Ордог и Бориславов застанаха до него на почетната стълбичка със съответно 44 и 40 точки.

Клас МХ1+MX2

В Гран при на Троян двата класа МХ1 и МХ2 караха заедно, но с отделни класирания за шампионата. Двойната победа на Майкъл Иванов (КТМ) пред собствена публика вече не е изненада за никого. Състезателят на Тексим Моторспорт завършваши с огромна преднина и двата манша, като по този начин си спечели пълен актив от 50 точки. Подиумът допълниха Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) с 44 точки и Жулиян Георгиев (Kippen MX Racing Team, Kawasaki) с 40 точки.

В МХ1 нови 50 точки в актива си записа Стефан Нейчев (Еър макс рейсинг, Yamaha). Калоян Илиев (44т, МСК Севлиево,КТМ) е втори, а Гоце Томовски (Македония,Хонда) стана трети.

Клас MX

Григор Царев (Джей Ар Си Моторспорт,КТМ) спечели и двата манша в МХ повече от убедително и закономерно добави 50 точки за генералното класиране за сезона. На второто място завърши Николай Колев (44 точки,СК Велико Търново, Honda), а трети с 40 точки от Троян си тръгна Боян Янков (МК Орлите Добрич,Кавазаки).

Клас МХ40

MХ 40 също двоен успех записа Мартин Тодоров (50т, M6 Yamaha Racing Team, Yamaha). Атанас Петров (44 точки, АИТ Рейсинг тим, КТМ) завърши втори, а Веселин Малинов (40 точки, Мотоспорт Варна, Suzuki) се качи на третото място за награждаване.

Пълни резултати от Гран при на Троян може да видите в линка под новината. Любителите на мотокроса ще могат да видят елитните ни пилоти още следващата неделя, когато ще бъде 6-ият кръг от Републиканския ни шампионат на трасето в с. Порой, Поморие.