България стартира мотокрос сезона с отборна победа в Гърция

22 Март 2017

Перфектно начало на мотокрос сезона отбелязаха българските състезатели. Родните пилоти се качиха на подиумите във всички класове на Европейския шампионат в МХ65 и МХ85 и Балканския за МХ1, МХ2 и МХ, първите кръгове на които се проведоха този уикенд на трасето „Яница” в Гърция. Общият брой от 106 точки бе достатъчен, за да се поздравят с първото място в отборната надпревара. Това съобщи Българската федерация по мотоциклетизъм на официалния си сайт BFM.bg.

Какво се случи в индивидуалното класиране?

Европейски шампионат по мотокрос - класове МХ65 и МХ85

Съвсем очаквано в клас МХ65 на Европейския шампионат по  мотокрос българинът с най-предно класиране бе Виктор Бориславов (KTM). Състезателят от Габрово зае четвърто място в първия манш, на 48.084 секунди след пилота на домакините Мариос Поповичи (KTM). Във втория манш Бориславов намали разликата на 32.368 секунди и пак 4-то място. Така надеждата на България в най-малкия клас изпусна на „косъм” подиума, докато челната тройка окупираха Поповичи с 50 т., Матия Стерпин от Хърватска с КТМ и 44 т. и румънецът Зоктан Ордог (Husqvarna) – 40 т.

При 85 сс мотоциклети Николай Малинов (KTM) завърши втори в двата манша и заслужено се поздрави със среброто. Победата отиде при Адам Ковач (YZ) от Унгария, който с пълен активо т 50 т. се качи на най-високата стълбичка на подиума. Топ 3 оформи гръцкият пилот Антониос Сагмалис (KTM), плътно следван от българина Кристиян Иванов (KTM).

Балкански шампионат по мотокрос – МХ1, МХ2 и МХ

Изцяло български подиум записаха мотокросистите в клас МХ2 Junior. Шампионът от 2016 година Тони Цветков (Ямаха) победи конкуренцията, пресичайки финала 3-и в първия манш, а във втория беше над всички и с актив от 45 точки се качи на най-високото стъпало за награждаване. След него останаха Момчил Иванов (1 манш- 2 място, 2 манш – 2 място, 44 точки, КТМ) и Станислав Цеклеов (1-5,2-3, 36 точки, КТМ). Намаше късмет Хакан Халми (КТМ) , който спечели първия манш, но във втория падна и не успя да финишира.

В най-многобройния клас МХ2 на стартовата решетка застанаха 36 пилоти, а двата манша спечели представителят на домакините – Йоанис Торадзидис. Българинът с най-предно класиране бе Тони Цветков, който с резултат 4-2 в двата манша и 40 точки взе среброто на „Яница”. Подиумът допълни Момчил Иванов (КТМ) с 36 точки (1-3,2-5).

В клас МХ1 на Балканския шампионат по мотокрос Андриан Радута (YZ) от Румъния спечели двата манша със стабилна преднина. По-интересна обаче бе битката за второто място зад него между българския пилот Кристиян Кръстев (Kawasaki) и състезателя на домакините Дмитрис Баксеванис (Yamaha). В крайна сметка Кръстев надделя и в двата манша, като завърши  на 51.278 секунди от Радута в първия и на 45.266 секунди във втория. Така българската мотокрос надежда събра актив от 44 точки и спечели второто място на „Яница”.  Баксеванис допълни подиума, а челната петица оформиха Ивелин Манев (KTM) и Калоян Илиев (Husqvarna)

Безспорен победител от двата манша в МХ стана Юлиян Райчев (Кавазаки), който триумфира на гръцкото трасе пред Василис Пакатаридис (Гърция)  и Веселин Малинов (Kawasaki,България).

В МХ  (ветерани) началото на сезона започна повече от отлично за Васил Стоянов (Yamaha, 45 точки). Втори се нареди  Веселин Малинов ( 45т, Kawasaki) , а  трети Атанас Петров (44 точки, КТМ,България).