Тежки трасета, страхотна организация и много публика на Hard Enduro Gorna Malina 2019

11 Юни 2019

112 пилоти в класовете „Профи“, „Стандарт“, „Експерт“, „Сеньори“ и „Жени“ взеха участие в Hard Enduro Gorna Malina 2019 – 3-ти кръг от Републиканския шампионат по Ендуро (BG-X Enduro Championship). Второто издание на надпреварата бе перфектно организирано от МСК Препараторите – Горна Малина с основната подкрепа на Община Горна Малина.

За разлика от миналогодишния сезон, този път домакините бяха подготвили трудни за преодоляване трасета, наситени с екстреми и прокарани през живописните райони на Стара планина. Валежите през цялата седмица направиха траковете още по-сложни, но и дадоха предпоставки за интересни битки във всички класове.

Клас „Профи“

Настоящият републикански шампион в клас „Профи“ Теодор Кабакчиев (WINBET Extreme Racing, KTM) отново показа добрата си форма и се справи без проблем, както с навигацията, така и с Ендурокроса. В събота габровлията измина 67 километровия навигационен трак за 4:32:55 часа, с час и пет минути по-бързо от основния си конкурент Искрен Генов (Husqvarna, WINBET Hard Riders, 5:37:51 часа). На по-малко от три минути след Генов завърши пилотът на домакините Любомир Иванов (КТМ).

В ендурокроса Кабакчиев също беше безапелационен и спечели двата състезателни манша от по 6 обиколки на затвореното трасе. Втори се класира Димитър Цветков (КТМ, Бухово Екстрийм), а Искрен Генов зае третото място. Към актива си за генералното класиране Тедо Кабакчиев добави нови 40 точки и вече е със 117 т., като увеличи с още 8 преднината си пред  Искрен Генов (103 т.). Трети във временното генерално класиране вече е Димитър Цветков с 60 точки, следван от Любомир Иванов (59 т.).

Клас „Експерт“

Ruslan cvetanov

С победа в навигацията и актив от 37 точки Руслан Цветанов (Бухово Екстрийм, КТМ) триумфира в клас «Експерт» на Hard Enduro Gorna Malina 2019. Втори, с 29 точки, завърши Филип Наумов (Hard Enduro Плевен, КТМ), а подиумът с 26 точки допълни Драгомир Добрев (МК Боляри, KTM).

Клас „Сеньори“

Доста труден се оказа трака за състезателите от клас „Сеньори“, като нито един от тях не успя да финишира в оределеното за преодоляване на дистанцията време. Така те останаха без класиране от събота. На Ендурокроса в неделя обаче с ново първо място в РШ по Ендуро се поздрави Стоян Пачарозов (WINBET Hard Riders, КТМ), следван от Радостин Георгиев (Crazy Job, KTM) и Панчо Кузманов (AFG Racing, Honda).

В клас „Стандарт“ челната тройка оформиха Иван Михов (WINBET, Hard Riders, Yamaha) с 37 точки, Иван Печев (Хард Ендуро Плевен, Husqvarna) – 35 точки и Мирослав Стоянов (СК Велико Търново, КТМ).

62445059 2419092038150732 2785843868405334016 o

„Стартирахме в 10.35 часа, докато състезателите в клас „Профи“ потеглиха в 10.00. Тракът на „Про“ беше 67 километра, ние карахме по трака на „Експерт“, т.е. 70 км. Трасето се затваря в 18.00 часа, т.е. трябваше да финишираме по едно и също време. Така нашето време е с около 35 минути по-късо от това на „Про“. Аз завърших около 5-6 минути след 18.00 часа и смятам, че сме ощетени откъм време за преодоляване на дистанцията, което с оглед и на възрастта ни, е малко недопустимо. Иначе като цяло организацията беше на ниво и трасетата бяха направени като за подготвени състезатели.“ – каза победителят в Ендурокроса Стоян Пачарозов.

Четири дами украсиха стартовия списък на Hard Enduro Gorna Malina 2019. Единствена трасето на съботната навигация преодоля състезателката на WINBET Extreme Racing – Габрово Габриела Мартинова (KTM), която с пълен актив от 40 точки спечели 3-тият кръг на РШ по Ендуро. Втора с 12 точки стана Мария Луиза – Раева (МК Боляри, КТМ), следвана от Денка Йорданова (WINBET Extreme Racing, KTM) – 10 т.

62458118 2602519289758211 1671719628016975872 o

Смятаме, че се получи доста добро състезание. Навигацията се оказа тежка за повечето състезатели предвид това, че се карат повече северни склонове, а заради валежите през седмицата е било доста кално. След презареждането имаха възможност да вдигнат скоростта, тъй като преминаваха през далеч по-леки пътеки. Неделният ден беше страхотен. Постарахме се да изградим бърз и наситен с разнообразни препятствия трак за Ендурокроса, което даде възможност за много интересни гонки в различните маншове.

Според нас няколко момчета се отличиха в Hard Enduro Gorna Malina. Това са Теодор Кабакчиев, който въпреки, че имаше малко проблеми, успя да преодолее навигацията за около 4 часа и половина. Голяма битка направиха Искрен Генов и Любомир Иванов, които през повечето време бяха на 1 минута разлика един от друг. Малшанс за Георги Топалов, който започна добре състезанието, но на 12-тия километър скъса маркуча на съединителя.

Страхотна битка направиха и първите петима състезатели в клас „Експерт“. Като цяло сме доволни от събитието. Основни заслуги то да стане реалност имат Цветан Георгиев, Бисер Ватрачки, Виктор Тужаров Мартин Ватрачки, Стоян Стоянов, Александър Александров и Александър Асенов, както и всички спонсори, на които благодарим, че ни подкрепиха!“ – заявиха за Moto-zone.bg организаторите от МСК Препараторите.

Пълно класиране от двата дни на Hard Enduro Gorna Malina 2019 ще намерите в линка под новината. Републиканският Ендуро шампионат продължава на 29-30 юни в Казанлък.